Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej i Radiologii w ŚCO i UJK – 18 listopada 2023

Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej i Radiologii w ŚCO i UJK
– 18 listopada 2023

W sobotę 18 listopada, Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zapraszają na bliskie spotkania z fizyką medyczną. W Dniu Otwartym, 18 listopada, proponujemy wycieczkę do świata fizyki
i medycyny z przewodnikiem.

Wydarzenie organizowane jest z okazji Międzynarodowego Dnia Fizyki Medycznej, obchodzonego na całym świecie 7 listopada – w dniu urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, pionierki badań nad promieniotwórczością i dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, a także z okazji Międzynarodowego Dnia Radiologii obchodzonego 8 listopada. Celem wydarzeń jest docenienie i promowanie ogromnej roli jaką odgrywa obrazowanie medyczne w ochronie zdrowia oraz upamiętnienie Wilhelma Conrada Roentgena, odkrywcy promieniowania X, za które został uhonorowany nagrodą Nobla.

Patronat nad organizacją wydarzenia objęło Polskie Towarzystwo Fizyki Medycznej.

• Kiedy?

18 listopada 2023, w godzinach 10.00-14.00

Uwaga! Konieczna jest telefoniczna rezerwacja miejsc.

• Gdzie?

• Instytut Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

• Zakład Fizyki Medycznej i Klinika Radioterapii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

W programie zwiedzanie obu miejsc z przewodnikiem. Wejścia w grupach:

UJK – do 20 osób (2 x 10 osób) w godzinach: 10, 11:15, 12:30.

ŚCO – do 10 osób w godzinach:

I grupa: 1000-1100 Klinika Radioterapii, 1100-1130 Zakład Medycyny Nuklearnej,

II grupa: 1045-1145 Klinika Radioterapii, 1145-1215 Zakład Medycyny Nuklearnej,

III grupa: 1130-1230 Klinika Radioterapii, 1230-1300 Zakład Medycyny Nuklearnej,

II grupa: 1215-1315 Klinika Radioterapii, 1315-1330 Zakład Medycyny Nuklearnej,

Spotykamy się przy wejściu głównym ŚCO.

• Dla kogo?

Zapraszamy uczniów szkół średnich, studentów, pasjonatów fizyki
i medycyny oraz wszystkich zainteresowanych wielkim światem promieniowania jonizującego
.

• W Klinice Radioterapii, Zakładzie Fizyki Medycznej i Zakładzie Medycyny Nuklearnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zobaczysz:

• przygotowania pacjenta do radioterapii (wykonanie unieruchomienia indywidualnego,

• badanie tomograficzne do planowania leczenia,

• realizację napromieniania na przyspieszaczu medycznym,

• jak działa pozytonowy tomograf emisyjny (PET).

• W Instytucie Fizyki UJK zobaczysz:

• jedyny w Polsce wirtualny symulator terapii radiacyjnej VERT, który pozwala na obserwację leczenia radioterapeutycznego w wirtualnej rzeczywistości, w tym:

• wizualizację rozkładu dawki w ciele pacjenta,

• sposób realizacji nowoczesnych technik radioterapeutycznych,

• efekty wykorzystania promieniowania jonizującego w leczeniu nowotworów.

• nowoczesne systemy planowania leczenia radioterapeutycznego, w tym:

• przygotowanie planu leczenia dla pacjentów leczonych
    z wykorzystaniem promieniowania jonizującego (radioterapia),

• obliczanie rozkładu dawki w tkankach pacjenta.

• Laboratorium Spektrometrii Rentgenowskiej, w tym:

• mikrotomograf komputerowy,

• spektrometry rentgenowskie do analizy materiału biologicznego,

• akcelerator EBIS do badania zmian powierzchni materiałów spowodowanych ciężkimi jonami.

Zgłoszenia telefoniczne (indywidualne i grupowe), niezależnie od siebie w UJK i ŚCO:

• Zakład Fizyki Medycznej ŚCO: 41 36 74 328 (poniedziałek – czwartek w godz. 8.00-15.00; piątek w godz. 8.00-13.00),

• Instytut Fizyki UJK: 41 349 64 40 (poniedziałek – piątek w godz. 9.00-15.00).

Uwaga! Rezerwując wizytę w obu instytucjach, należy wziąć pod uwagę czas niezbędny do przejazdu pomiędzy nimi. Kolejność zwiedzania nie ma znaczenia, istotna jest rezerwacja konkretnej godziny.