W dniach 27-30.08.2024, na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, odbędzie się organizowane przez Instytut Fizyki międzynarodowe sympozjum The 15th International Symposium on Electron Beam Ion Sources and Traps (EBIST 2024). EBIST jest organizowanym od roku 1977 sympozjum dotyczącym źródeł i pułapek jonów z wiązką elektronów. Celem tego sympozjum jest stworzenie międzynarodowej platformy wymiany wiedzy i doświadczeń w obszarze związanym z badaniem jonów w wysokich stanach ładunkowych. W szczególności problematyka EBIST koncentruje się na zagadnieniach dotyczących projektowania, rozwoju i zastosowań źródeł i pułapek jonów z wiązkami elektronów.

Ostatnie edycje sympozjum EBIST odbyły się w 2022 roku w Kanadzie oraz w 2018 roku w Chinach. Organizacja EBIST 2024 została przyznana Instytutowi Fizyki UJK, którego działalność naukowa jest ściśle związana z tematyką sympozjum. Do udziału w edycji 2024 sympozjum zgłosiło się około 60 uczestników reprezentujących takie kraje jak: Brazylia, Chiny, Hiszpania, Holandia, Indie, Japonia, Kanada, Korea, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria i USA.

Strona internetowa sympozjum: https://ebist2024.ujk.edu.pl

Organizację sympozjum EBIST 2024 dofinansowano ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości” (nr projektu: RID/SP/0015/2024/01).