Instutut Fizyki


Archiwalna wersja strony, Link do aktualnej wersji.

Informacje podstawowe

Budynek Wydziału nauk ścisłych i przyrodniczych UJK

Status Instytutu

Instytut posiada akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej w zakresie kształcenia na kierunkach Fizyka, Fizyka Techniczna i Informatyka.

Instytut posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora nauk fizycznych oraz doktora habilitowanego w dyscyplinie Fizyka.
Szczególna organizacja kształcenia w semestrze zimowym 2020/2021


Oferta kształcenia w roku akademickim 2020/2021
(kliknij aby przejść do strony z aktualną ofertą)

Kierunki studiów oferowane w Instytucie Fizyki:

 1. Fizyka techniczna (studia I stopnia inżynierskie 3.5-letnie stacjonarne w zakresie:
  • fizyki medycznej (prowadzonej we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii)
  • elektroradiologii - (dla osób chcących pracować na stanowisku elektroradiologa w służbie zdrowia - zgodnie z nową ustawą)
  • nanotechnologii

 2. Informatyka (studia I stopnia inżynierskie 3.5-letnie stacjonarne i niestacjonarne (zaoczne).

 3. Fizyka (studia II stopnia 1,5-letnie) w zakresie:
  • fizyki medycznej
  • nanotechnologii

 4. Inżynieria Danych (studia I stopnia 3.5-letnie, prowadzone w języku polskim i angielskim).

Zajęcia w Instytucie Fizyki prowadzone są przez doświadczoną kadrę. Posiadamy doskonale wyposażone laboratoria fizyczne, inżynierskie i informatyczne (w tym m.in. pracownię fizyki medycznej, pracownie elektroniki i miernictwa, jeden z największych w kraju klaster obliczeniowy).

Tematyka badań naukowych

Główne kierunki badań to: fizyka atomowa, fizyka cząsteczkowa, fizyka jądrowa wysokich energii, astrofizyka, biofizyka, fizyka medyczna, fizyka stosowana, fizyka teoretyczna, dydaktyka fizyki, informatyka i telekomunikacja.
Badania naukowe prowadzone są we współpracy z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą, m.in.: Europejskie Centrum Badań Jądrowych (CERN) Genewa, Szwajcaria, Instytut Fizyki Ciężkich Jonów (GSI) Darmstadt, Niemcy, Uniwersytet Sztokholmski, Szwecja, Instytut Paula Scherrera (PSI) Villigen, Szwajcaria, Instytut Fizyki w Erlangen, Niemcy, Uniwersytet w Bazylei, Szwajcaria, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Instytut Problemów Jądrowych w Warszawie

Wyróżniający się studenci mają możliwość włączenia się w prace zespołów badawczych i podjęcia pracy naukowej już w czasie studiów.

Instytut posiada własne Obserwatorium astronomiczne i Planetarium.

Paradigm Logo Through Visual Paradigm Academic Partner Program, Jan Kochanowski University is granted license for modeling software - VP-UML for educational use.
Visual Paradigm provides Jan Kochanowski University with UML and BPMN tools under the Academic Training Partner Program.
Komunikaty i ogłoszenia
 • 08.06.2020r Studencie oceń nas Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zaprasza studentów do anonimowej oceny jakości kształcenia na Uczelni.
  Szanowna Studentko/ Szanowny Studencie
  Chcemy poznać Twoją opinię na temat jakości kształcenia w Uniwersytecie.
  Chcemy poznać Twoją opinię na temat jakości obsługi administracyjnej dziekanatu oraz jednostek UJK, z których korzystaliście (Biblioteki, Studium Języków Obcych, Uniwersyteckiego Centrum Sportu, Domu Studenta, Centrum Nauki i Kultury, Akademickiego Biura Karier, Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami).
  Podziel się z nami swoimi:spostrzeżeniami, pomysłami,uwagami.
  Daj nam o nich znać w ankiecie.

  Ankieta Ankieta

 • 15-16.04.2019r Dni Jakości Kształcenia 2019 "Mobilni,aktywni,kreatywni" to hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dni Jakości Kształcenia na UJK. Szczegółowy harmonogram wydarzenia, które odbywać się będzie w dniach 15-16 kwietna 2019 roku znajda Państwo tutaj: Dowiedz się więcej
 • 16.01.2019r Wykład Otwarty w Instytucie Fizyki Instytut Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na wykład otwarty pt. „Monitoring radiacyjny w Polsce”, który odbędzie się 17 stycznia 2019 r. o godzinie 8:15 w sali 143 (Bud. A IF UJK). Wykład poprowadzony zostanie przez Pawła Lipińskiego oraz Wojciecha Krysińskiego - Naczelnika Wydziału Monitoringu i Prognozowania oraz głównego specjalisty Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych CEZAR Państwowej Agencji Atomistyki. Podczas wykładu, który będzie miał charakter naukowo-popularyzatorski, autorzy przedstawią wszystkie najistotniejsze zagadnienia związane z monitoringiem sytuacji radiacyjnej kraju, w tym m.in. dyspersji zanieczyszczeń promieniotwórczych w atmosferze oraz metod pomiarownia zawartości izotopów promieniotwórczych w środowisku.
 • 08.11.2018r Spotkanie informacyjno-rekrutacyjne z CBA dla studentów Wydziału Matematyczno - Przyrodniczego Zapraszamy wszystkich studentów na spotkanie informacyjno-rekrutacyjne z agentami CBA. Spotkanie odbędzie się 15 listopada w godzinach: 12:00-13:30 sala 143, budynek A.
  O naszym Gościu: Centralne Biuro Antykorupcyjne jest służbą specjalną powołaną do zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa. Obecnie poszukuje studentów ostatnich lat oraz absolwentów do służby lub pracy w zakresie m.in.: obsługi prawnej, pracy operacyjno-rozpoznawczej, czynności dochodzeniowo-śledczych, czynności kontrolnych, ochrony informacji niejawnych i danych osobowych, logistyki, finansów, współpracy międzynarodowej, analiz, informatyki śledczej, elektroniki, łączności radiowej, bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych, administrowania sieciami teleinformatycznymi, administrowania systemami informatycznymi, programowania, kierowania projektami teleinformatycznymi, pomocy technicznej (help-desk).Serdecznie zapraszamy !

  Spotkanie CBA

 • 21.08.2018r Termin egzaminu poprawkowego Zawiadamiamy że Egzamin poprawkowy z fizyki u profesora Marka Pajka odbędzie się dnia 24.09.2018r o godz. 9 w sali 354 budynek A
 • 31.07.2018r Specjalność nauczycielska informujemy, ze na stronie wydziału pojawiła się zakładka "Specjalność nauczycielska". Są to zajęcia dodatkowe, nie objęte planem studiów. W zależności od liczby chętnych studentów istnieje możliwość utworzenia grupy wydziałowej.
 • 22.05.2018r Odwołane Zajęcia Zawiadamiamy że w dniu 22 - 23.05.2018 zajęcia z profesorem Wojciechem Florkowskim zostają odwołane
 • 10.05.2018r Uwaga studenci ostatniego semestru studiów Proszę o zapoznanie się z informacjami znajdującymi się na stronie Wydziału Matematyczno - Przyrodniczego dotyczącymi składania pracy dyplomowej strona wydziału http://www.ujk.edu.pl/wmp/ na tej stronie pliki do pobrania http://www.ujk.edu.pl/wmp/?pliki-do-pobrania,8 Po wydrukowaniu pracy 1 egzemplarz podpisany przez promotora i zarejestrowany w sekretariacie Instytutu Fizyki p.49(parter) składa się w dziekanacie p.108
 • 20.04.2018r Nowy atrakcyjny kierunek studiów na UJK: Inżynieria Danych Dowiedz się więcej
 • 06.03.2018r Odwołane Zajęcia Zawiadamiamy że w dniu 07.03.2018 zajęcia z profesorem Markiem Pajkiem zostają odwołane
 • 28.02.2018r Wykład: "Bezpieczeństwo i zasady ruchu drogowego oraz pierwsza pomoc" Serdecznie zapraszamy studentów Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego na wykład pt. "Bezpieczeństwo i zasady ruchu drogowego oraz pierwsza pomoc" prowadzone przez przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach w dniu 7.03.2018 roku w godz. 10:00-11:00 ( Aula B1- Budynek G).
 • 21.02.2018r Dyżury Zastępcy Dyrektora ds. Dydaktycznych poniedziałki w godzinach 14:30 – 15:30, środy w godzinach 9 – 10.
Kilka słów o nas

Prowadzimy studia pierwszego stopnia inżynierskie na kierunku fizyka techniczna i informatyka oraz drugiego
i trzeciego stopnia na kierunku fizyka