CIEKAWOSTKI

 

PŁOMIENIE NIEBA

Pasma pulsującego światła przeszywają nocne niebo i hipnotyzują każdego obserwatora. Niebiańska choreografia w każdej  kolejnej sekundzie ulega zmianom. To tańczą duchy zmarłych – mówią Indianie, w ciszy oglądając zorzę polarną.

Nie każdy może podziwiać jedno z najwspanialszych widowisk w przyrodzie. Zorza pojawia się najczęściej między 60. a 70. stopniem szerokości geograficznej. Na półkuli północnej występuje lepiej zbadana i często obserwowana aurora borealis – zorza północna. W okolicach biegun południowego jaśnieje aurora australis.

Czasami światła pojawiają się znacznie bliżej równika, wywołując niepokój. W 1938 roku krwawa aurora rozlała swój blask na nocnym niebie aż po Algierię. W wielu miastach Europy zaalarmowano straże pożarne. Niektórzy uznali ten fenomen natury za zapowiedź zbliżającej się wojny.

Zorza z 1989 roku, widziana równocześnie na dalekiej kanadyjskiej Północy, Florydzie i półwyspie Jukatan w Meksyku, również wywołała sporo zamieszania. Towarzyszące jej burze magnetyczne spowodowały awarię systemu energetycznego w całej prowincji Quebec. W mieszkaniach na kilka godzin zabrakło prądu, kompasy zwariowały, przekazy radiowe zostały przerwane.

Bezchmurne niebo to warunek niezbędny do obserwacji zorzy. Przeszkadzać mogą też Księżyc w pełni, mgła i światła pobliskich miast. Najlepsze warunki panują zwykle podczas wczesnowiosennych (marzec) i jesiennych (wrzesień, październik) nocy, kiedy niebo jest ciemne, a powietrze przejrzyste. Latem niebo jest za jasne, by zorza mogła być widoczna. Raporty o stanie Słońca znajdujące się na stronie www.spaceweather.com pozwolą wcześniej przygotować się do oglądania tego niezwykłego zjawiska.

Katarzyna Sołtyk
FOCUS / III 2003

JAK POWSTAJE ZORZA

  1. Nasilenie i rozmiary tego świetlnego zjawiska związane są z aktywnością naszej dziennej gwiazdy.
    Kiedy Słońce jest bardzo aktywne (powtarza się to cyklicznie co około 11 lat), z jego powierzchni wypływają strumienie szybkich cząstek elementarnych (elektronów i protonów) tzw. wiatr słoneczny.

  2. Wiatr deformuje magnetosferę Ziemi (otoczkę utworzoną przez jej pole magnetyczne)
    – spłaszcza ją i formuje „ogon”.

  3. Pole magnetyczne wiatru słonecznego łączy się z liniami pola magnetycznego Ziemi.

  4. Rozpędzone cząstki wiatru wpadają w atmosferę Ziemi.

  5. Elektrony zderzają się z atomami i cząsteczkami gazów (przede wszystkim tlenu i azotu) – w każdej kolizji cząsteczka pochłania energię elektronu i uwalnia ją w postaci światła.
    Kolor zależy od rodzaju gazu i wysokości, na jakiej następuje zderzenie. Czerwone zorze tworzą się zwykle na wysokości od 200 do 500 km. Zielone zorze powstają bliżej Ziemi, w odległości od 100 do 200 km. Wywołują je mocno naładowane cząstki, które są w stanie dotrzeć do niższych warstw atmosfery.
    Na dużych wysokościach atomy tlenu emitują czerwone światło, atomy azotu – różowe. Niżej atomy tlenu są źródłem światła zielonego, atomy azotu – niebieskofioletowego.

     

COPYRIGHT (C)
Adam Januszowski